Na začátku prázdnin už budou moci obyvatelé členský obcí Svazku obcí pro komunální služby odvézt celou řadu funkčních, ale pro ně již nepotřebných věcí, do tzv. RE-USE centra, které vybudoval Svazek v blízkosti sběrného dvora v areálu na Hrotovické ulici. Centrum bude provozovat dceřiná společnost Svazku firma ESKO-T.
Do Centra bude možné dovézt zachovalý nečalouněný nábytek, zejména židle, stolky, skříňky, zařízení a vybavení domácnosti (např. keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, mechanické domácí spotřebiče, osvětlovací tělesa atd.), mediální produkty (CD, DVD, videokazety, knihy, časopisy), hračky, sportovní vybavení.
Nebudou se přijímat jakékoliv elektrospotřebiče (není možné zaručit bezpečnost), čalouněný nábytek a textil.
O příjmu předmětů do Centra bude mít právo rozhodnout obsluha.
„Svazek obcí chce tímto způsobem přispět k naplňování nové legislativy, zejména předcházení vzniku odpadů s tím, že lidé nemusí řadu ještě použitelných věcí z domácností vyhazovat, ale místo na skládku nebo do kontejneru odvézt do Centra nebo na některý ze sběrných dvorů do speciálních klecí“ říká Vladimír Měrka, předseda Svazku obcí pro komunální služby a starosta Náměště nad Oslavou.
Princip projektu „Centra“ spočívá v darování použitelných předmětů pro „Podporu činnosti Městského útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči“ provozovateli, který je prostřednictvím „Centra“ zpeněží za symbolickou cenu, čímž zajistí pro konkrétní předmět opětovné využití a rovněž získá prostředky na financování veřejné sbírky na projekt „Podpora činnosti Městského útulku pro opuštěná zvířata Třebíč“.
„Za Město Třebíč jsme rádi, že toto centrum v Třebíči vzniká a podpoří možnost pořízení vybavení domácností zejména pro nízkopříjmové skupiny, ale také zároveň i získá prostředky pro nedaleký městský útulek pro opuštěná zvířata“ komentuje zřízení Centra místopředseda Svazku obcí a místostarosta Třebíče Pavel Janata.
Tento projekt financoval Svazek obcí pro komunální služby s přispěním 85% nákladů z evropských dotací z Operačního programu životní prostředí. Město Třebíč poskytlo prostory za symbolický nájem.
„Náklady na stavební úpravy prostor, včetně výměny oken, vrat, opravy rampy a vybavení dosáhly 2,4 milionu Kč bez DPH. Občané budou mít možnost odložit nepotřebné věci ještě kromě Centra i do speciálních klecí na dalších sběrných dvorech“ dodává Pavel Gregor, ředitel Svazku obcí a společnosti ESKO-T.
Bližší informace o provozu RE-USE centra, včetně provozní doby, najdou zájemci od konce června na webových stránkách www.esko-t.cz